Ağız Kokusu Sosyal İlişkiyi Bozar

Ağız Kokusu Sosyal İlişkiyi Bozar

Dönem dönem özellikle sabah uyanıldığında karşılaştığınız çokta hoş olmayan bir durum ağız kokusu. Herkes belli dönemlerde yada yediği bazı yiyeceklerden sonra ağız kokusu problemi yaşayabilir ve bunu gidermek için bir çok yöntem kullanabilir. İlk olarak ağız kokusu sosyal ilişkiyi bozar mı? Buna değinmek gerekiyor.

AĞIZ KOKUSUNUN İNSAN İLİŞKİLERİNDEKİ ETKİSİ

Ağız Kokusu Sosyal İlişkiyi BozarAğız kokusu özelikle bir insan ile diyalog halindeyken karşı taraftaki insanı rahatsız edebilecek bir seviye gelir. Ağız kokusunun özellikle kronik bir hal alması durumunda bu probleme sahip insanla çevresindekiler daha az konuşmaya gayret gösterecektir ve tokalaşıp öpüşmekten mümkün olduğunca kaçınacaktır. Aynı zamanda bu durum yeni tanışılacak insanlar tarafından hoş bir izlenim bırakmayacak ve ister istemez insanlar ağzı kokan insanla ilgili ön yargılı bir tavır alacaklardır. Sosyal çevreniz haricinde bu durum aşk hayatınızı olumsuz yönde etkileyecektir ve bu durumun kalıcı hale gelmesi ya da uzun süreli devam etmesi sadece etkilemekle kalmayabilir aşk hayatınızı bitirebilir. Bu yüzden ağız kokusunu önlemek, ağız kokusuna sebep olacak yiyecekleri özellikle dışarıya çıkarken tüketmemek sosyal çevreniz için daha yararlı olacaktır.

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Dişlerinizi düzenli olarak fırçalamak, yemeklerden sonra dişlerinizi fırçalamanız mümkün değilse yani dışarıda yemek yediğinizde en azından ağzınızı çalkalayarak yemek artıklarından ağzınızı temizlemeniz alınabilecek en temel önlemlerdir. Bunun dışında yemeklerden sonra ve sabahları naneli sakız ya da şeker kullanmak daha ferah bir nefese sahip olmanızın yanında ağzınız kokuyor ise bunun önüne geçmeye yetecektir.

Bunların hiç biri ağız kokunuzun geçmesi için bir fayda sağlamıyorsa ve durum kronik bir hale geldiyse kendi kendinize çözüm üretmek yerine doktora başvurmalısınız. Özellikle diş çürükleri ve tükürük salgısının kimyasal yapısının değişmiş olması ağız kokusunun başlıca sebepleridir. Bu durumlarla karşı karşıya geldiğinizde özenli davranmak yetmeyecektir. Çünkü artık durum sosyal ilişkileri etkileme boyutunu geçip bir sağlık problemi haline gelmiştir.