Alan Adı Nedir, Ne İşe Yarar?

İnternet ve teknoloji dünyasının kendine özgü terimlerinden biri de alan adı yani diğer bir deyişle “domain”dir. Alan adı ya da domain terimini genelde web tasarımcılar daha çok kullanır. Site ziyaretçileri bu terimleri bilmeyebilir. Yine kendine bir site ya da blog açmak isteyenler de Alan adı nedir Ne işe yarar gibi soruların cevabını aramaktadır.

Alan Adı Nedir, Ne İşe Yarar

Alan Adı Niçin Gerekli?

Şirketler, firmalar ya da herhangi bir konuda uzmanlığı olanlar kendilerini tanıtmak için web sitelerine ihtiyaç duyar. Bu web siteleri sayesinde diğer firma ya da ilgili kişilerle iletişim kurarlar. Bir firma ile iletişim kurmadan önce onun web sitesini aratırsınız. Bu aratma sırasında karşınıza o isimdeki siteler çıkar. En üstteki adres bölümündeki isim o sitenin alan adıdır.

Örneğin; sizin bir doğal ürün satan firmanız var. Bu firma için web sitesi hazırlatacaksınız. Sitenizin isminde firmanın ismi geçmelidir. Firmanızın ismi de Doğal Cennet olsun. Web sitenizin ismi de doğalcennet.com, doğalcennet.net gibi isimler olacaktır. İşte bu isimler sitenizin alan adıdır. Adres çubuğuna bu ismi yazıp aratanlar sizin sitenize doğrudan ulaşacaktır.

Alan işi nedir ne işe yarar dediğimizde, Alan adları belli bir süreyle kiralanır. En uzun kiralama süresine baktığımızda ise 10 yıl gibi bir süre ile karşılaşmaktayız. Ayrıca; com.tr, net.tr gibi alan adları Türkiye’nin yani ülkemizin alan adıdır. Bu alan adları 5 yıldan daha fazla kiralanamaz.

Alan adı alırken dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Eğer siz -yukarıdaki örnekten gidecek olursak- doğalcennet. com’u aldıysanız başkası da doğalcennet. Net’i alabilir. Bu nedenle imkânınız varsa diğer alan adlarını da almanız size fayda sağlayacaktır.

Özetle alan adı demek söz konusu web sitelerinin internetteki adı demektir. Bu adları aratarak ilgili siteye ulaşabilirsiniz.