Andromeda Gökadası Hakkında Bilmediklerimiz

Samanyolu galaksisine en yakın ve dünyadan görülebilen galaksidir andromeda galaksisi. Bu galaksi, şekil itibariyle yassı halka şeklindendir. M31 galaksisi olarak da bilinir. Bu galaksi ile yeryüzü arasında yaklaşık 2,5 milyon yıllık bir mesafe vardır. Şunu rahatlıkla iddia edebiliriz ki, m31 galaksisinin görüntüleri yeryüzüne ilk ulaşmasından en az 2,5 milyon yıl önce oluşmuştur. Bu galaksinin 14 adet uydu gökadası vardır. M31 galaksisinin çapı, yaklaşık olarak 22000 ışık yılı genişliğindedir. İçerisinde çok fazla yıldız barındıran büyük bir galaksidir. Bu galaksinin büyüklüğünü daha iyi anlamak adına, dünyamızın ısı ve enerji kaynağı olan güneşi düşünelim ve güneşin dünyadan kaç kat daha büyük olduğunu düşünelim. M31 galaksisinin kütlesi güneşin kütlesinden 400 milyar daha fazladır.

M31 Galaksisinin Keşif Tarihçesi

M31 galaksisini El Sufi ilk keşfeden kâşiftir. Bu galaksiyi ilk keşfettiğinde, silik bulut olarak tanımlamıştır. Bu keşif 964 yılında gerçekleşmiştir. 1612 yılında, teleskopla ilk gözlemleyen kişi Simon Marius olmuştur. İlerleyen zamanlarda İmmanuel Kant, m31 galaksisinin farklı bir galaksi olduğunu bulmuştur. 1888 yılında ise İshak Roberts, ilk fotoğraflamasını yapmıştır. 1920 yılında Kurtis, m31 galaksisinin çok uzak bir galaksi olduğunu, 1923 yılında ise bu galaksinin samanyolu dışında bir galaksi olduğunu tespit etmiştir. 1988 yılında merkezinde bir karadelik olduğu tespit edilmiştir. Bu galaksinin görünen parlaklığı ve mutlak parlaklığı olmak üzere iki tür parlaklığı vardır.

 Samanyolu Galaksisi ile Karşılaştırılması

M31 galaksisi, samanyolu galaksisine göre iki kat daha fazla yıldıza sahiptir. Bu nedenle yoğunluğu oldukça fazladır. İki kat daha fazla yıldıza sahip olması, samanyolu galaksisinden daha parlak olduğu anlamını taşımamaktadır. Çünkü M31 galaksisindeki parlak yıldız sayısı, samanyolu galaksisindeki parlak yıldız sayısının %25’i kadardır. Bu nedenle saman yolu galaksisine göre daha sönüktür.

M31 galaksisi samanyolu galaksisine saniyede 100-140 km arasında bir hızla yaklaşmaktadır. İki galaksi arasındaki mesafeyi düşünecek olursak iki galaksinin çarpışması yaklaşık 4 milyar yıl gibi bir süre alacaktır. Hatta bu çarpışmaya kadar yeryüzünde yaşam dahi olmayabilir. Zamanı gelip de bu çarpışma yaşandığı zaman, çarpışmadan doğan yeni büyük bir galaksi oluşacaktı.