Clash Of Clans Hakkında

Clash Of Clans Hakkında

Clash of Clans günümüzde en popüler oyunlardan biridir. 7’den 70’e herkes oynuyor. Bazıları sırf sohbet, muhabbet olsun diye bazıları ise büyük bir kazanma hırsı ile bu oyunu sürdürmekte. Hadi bu oyunu biraz daha yakından tanıyalım.

Clash of Clans’ın yapımcısı Supercell’dir. Oyuna girerken siyah bir ekranda belirir. Oyun strateji oyunudur. Oyunda kaynakları kullanarak savunmanızı ve askerlerinizi geliştirerek rakiplerinize üstünlük sağlamaya çalışıyorsunuz.

Kaynaklar

İksir;

Asker eğitmeye, kışlalarınızı geliştirip yeni askerler açmaya, askerlerinizin seviyesini yükseltmeye, ordu kamplarınızı geliştirmeye, etraftaki ağaç, çalı, kütük gibi maddeleri kaldırmaya, altın depolarını geliştirmeye, büyü hazırlamaya, büyü fabrikasının seviyesini arttırarak yeni büyüler açmaya, büyüleri geliştirmeye, altın madenlerini geliştirmeye yarar. İksiri, iksir toplayıcılar saatlik üretimi baz alarak üretir ama oyunda ilerledikçe bu yetmez. Artık çok oyunculu savaşlardan da iksir elde etmeniz gerekir.

 Altın;

Savunmalarınızı geliştirir. Belediye binası, duvarlar, klan kalesi, iksir toplayıcıları geliştirirken ve etraftaki kayaları kaldırırken de altını kullanırsınız. İksir olduğu gibi oyunda geliştikçe madenlerinizin ürettiği altın yetmez ve ihtiyacınızı çok oyunculu savaşlardan karşılamaya çalışırsınız.

Kara iksir;

Kara kışlada yer alan askerlerin ve kara büyülerin geliştirilmesini sağlar. Ayrıca Barbar Kral, Okçu Kraliçe ve Büyük Koruyucunun da seviye atlamasında kullanılır.

Yeşil taş;

İnşaatları hemen bitirmede, büyü ve birlik eğitimini hızlandırmada, inşaatçı almada ve diğer kaynaklar yetmediğinde onların yerine kullanılır.

clash-of-clans-hakkinda

Tavsiyeler

Clash Of Clans Hakkında size kaynakların nasıl kullanılacağından bahsettim. Oyunun en önemli kısmı da burası zaten. Kaynaklarınızı doğru kullanmalı, gelişim planınızı iyi yapmalısınız. Şimdi İse size oyunla ilgili ipucu vermek istiyorum. Oyuna başladığınızda rehber sizi taş harcamaya yönlendirecektir. Kesinlikle yapmayın. Olabildiğince taşlarınızı koruyun. Çünkü taşlar sayesinde inşaatçı alırsınız ve bu da aynı anda daha fazla geliştirme yapmanızı sağlar. Sakın unutmayın inşaatçıları sadece ama sadece yeşil taşla alırsınız.

Gelelim gelişiminizi nasıl yapmanız gerektiği konusuna. Oyunun merkezi belediye binasıdır. Belediye binasını geliştirdikçe yeni yükseltmeler sağlanır. Bu yüzden size tavsiyem her objenizin gelişimini belediye binası geliştirmesine ihtiyaç duyacak kadar geliştirin. En son belediye binasını geliştirin. Yoksa oyun içinden çıkılmaz bir hal alır.

Klan Savaşları

Clash of Clans hakkında bilinmesi gereken bir diğer olay ise klan savaşlarıdır. Klan savaşları en az 10 en fazla 50 kişiliktir. Bir klan en fazla 50 üye barındırabilir. Klan savaşlarını lider ya da yardımcı lider başlatabilir. Klan savaşlarında rakiplerinize 2 defa saldırma hakkınız var. Bu yüzden kime saldıracağınıza dikkat etmelisiniz. Klan savaşı 23 saat hazırlık günü 24 saat savaş günü olmak üzere toplamda 47 saattir. Hazırlık gününde saldıramazsınız.

Eğer klan savaşındayken klanınızı terk ederseniz savaş bitene kadar cezalı duruma düşersiniz ve cezanız bitmeden başka bir klan savaşına katılamazsınız. Klan savaşının galibi toplam alınan yıldız sayısına göre belirlenir. Eğer eşitlik varsa ortalama yıkım % cinsinden hesaplanır ve buna bakılır. Saldırdığınız yere tekrar saldıramazsınız.

Klan Kalesi

Oyunun başında yıkık olan klan kalesini 40 bin altın karşılığı tekrar tamir ettiğinizde diğer oyuncularla birlikte bir klana üye olabilirsiniz ya da kendi klanınızı kurabilirsiniz. Klan kalesinin belli bir kapasitesi vardır. Klanınızdaki arkadaşlarınız size asker gönderebilir. Herhangi biri size saldırdığında klan kalenizdeki askerler köyünüzü savunur.

Klan savaşı hazırlık gününde savaştayken klan kalenize verilen birlikler klan savaşında size yapılan her saldırıda köyünüzü korur ama klan savaşı hariç normal köyünüze yapılan saldırıda öldürülmedikleri sürece koruyabilirler. Klan kalesini yükseltmek alacağı asker miktarını da arttırır.

Savaşlarda Yıldız Kazanmak

Ne olursa olsun rakibin belediye binasını yıktığınızda 1 yıldız alırsınız. Sadece belediye binasını yıksanız bile 1 yıldız garanti verilir. Belediye binasını yıkamayıp köyün %50 ‘sini yıkmak da 1 yıldız kazandırır. Köyün %50’den fazlasını yıkıp belediye binasını da yıkarsanız 2 yıldız alırsınız. Köyü 0 yıkarsanız 3 yıldız verilir.

Aldığınız yıldıza göre kupa verilir. Kupa sayınıza göre bir lige yerleştirilirsiniz. Her lig savaş bonusu verir. Liginiz yükseldikçe savaş bonusu da artar. Rakip köyün belediye binasını yıkamayıp %50’nin altında hasar verirseniz yıldız alamazsınız hatta kupa kaybedersiniz. Bu yüzden saldırılarınızı dikkatli yapın. Klan savaşlarının kupaya bir etkisi yoktur.