İddaa Alt Üst Kavramı

Son zamanların en çok rağbet gören şans oyunlarından biri iddaa. Hemen her yerde, her gün oynanabilecek bir şans oyunu olması, bu rağbetin en büyük nedenlerinden biri. Biraz futbola meraklı herkesin rahatça tahminde bulunabileceği, cüzi miktarlarda ücretlerle oynanan kuponlarıyla en çok tercih edilen tahmin oyunu.

Her oyun gibi iddaanın da kuralları var elbette. Belli kriterlere göre seçtiğiniz takımın maçlarını takip edip, ligdeki durumunu analiz ederek tahminlerinizin çıkma şansını çoğaltabilirsiniz. Kuponu doldururken karşınıza maç skoru, toplam gol sayısı, maç sonucu gibi alternatifler çıkacaktır. Bu alternatiflerden biri de alt ve üst kavramlarıdır. Biz bu yazımızda size alt  ve üst kavramlarından bahsedeceğiz. Öncelikle bir karşılaşmanın futbol mu basketbol mu olduğuna, daha sonra yerli mi yoksa yabancı takım karşılaşması mı olduğuna, daha sonra istediğiniz bir takımı belirleyip, o takımın karşılaşmada atacağı gol sayısına, maç skoruna, altı ve üstüne veya maç sonucuna karar verirsiniz. Bu alt üst kavramı, kupondaki takım ve maçı seçtikten sonra, diğerleri arasından alt veya üstü tercih etmenizle devreye giriyor. Böylece eğer seçtiğiniz takımların karşılaşma sonucunu, 0-0, 0-1, 0-2, 1-1, 2-0, 1-0 gibi toplam gol sayısı 2 ve alt bir değer olarak tahmin ediyorsanız kupondaki alt seçeneğini işaretlemelisiniz. Eğer tahmininiz 2-1, 2-2, 3-1, 3-0, 0-3, 4-1 şeklinde, toplam gol sayısı en az 3 ise üst seçeneğini işaretlemelisiniz.

Basketbol için oynuyorsanız, iddaa programında verilen baremlerle üst veya alt seçeneğini belirlersiniz. Buna göre eğer seçtiğiniz karşılaşmada tahmininiz, programda verilen baremden düşükse alt, yüksekse üst seçeneğini işaretleyerek oyununuzu oynayabilirsiniz.