Im2Calories

Günümüzde pek çok insanın ince eleyip sık dokuduğu konulardan biri olan kalori hesaplamaya yeni bir soluk geliyor. Google yaptığı açıklamayla yeni ürettikleri ve adının Im2Calories olduğunu duyurdukları uygulamayla birlikte kalori hesaplamaya koyulduklarını belirtti. Sistem; yüklenen yemek fotoğraflarını piksel piksel inceleyip, yemek miktarını belirleyecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda sisteme pek çok yemek türü ve bunların içerikleri eklenmiştir.

Google çalışanlarından Kevin Murphy uygulamanın yaptıkları denemelerde iki yumurtanın, iki sosisin ve bunlar gibi bir çok yiyeceğin kalorisini tam olarak hesaplayabildiğini belirtmiştir. Uygulamanın çalışma formatına gelirsek, Im2calories pek çoğumuzun hali hazırda kullandığı uygulamalardan farklı değildir. Instagram’a yükler gibi yüklediğimiz fotoğraf uygulama içinde incelenip en uygun eşleştirmeler yapılacaktır. Bunun sonucunda yemek miktarı ile yemek türü bir araya getirilecek ve hesaplama yapılacaktır. Ayrıca Im2Calories kullanıcılardan da geri bildirim alacak ve yanlış eşleştirme ya da hesaplama durumunda kullanıcı düzeltme işlemleri yapabilecektir.

Kısacası Google bu sistemi piyasaya sürerek pek çoğumuzu zahmetli hesaplamalardan ve küsürlü sayılardan kurtaracağa benziyor.

Bir cevap yazın