İnşaat Mühendisi Yüksek Lisans Yapar Mı?

Lisansüstü eğitiminizi başarıyla tamamlamalı ve Ales (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) puanına sahip olmalısınız. Ayriyeten tercihinize bağlı olarak YDS (Yabancı Dil Sınavı) puanı da gerekebileceğini unutmayınız. YDS puanınız sonucunda hazırlık okuyup okumayacağınıza karar verilecektir. Aynı zamanda birçok üniversitede bir adet tezli bir adet de tezsiz olmak üzere çift yüksek lisans hakkınız bulunmaktadır. Bu aşamada Yüksek Lisans araştırmalarınızı yaparken her üniversite kendi bünyesinde alım yapacağı için tercih etmeyi düşündüğünüz üniversitelerin Fen Bilimleri Enstitüsü sayfalarındaki duyuruları düzenli takip etmelisiniz.

Yüksek Lisans başvurularında sınavlar da okuldan okula değişiklik göstermektedir. Tercih ettiğiniz okula göre yazılı ya da sözlü mülakatlara gireceksiniz. Başvurunuzun ardından Diploma Puanınız, ALES, YDS ve mülakat puanınızın her biri belli bir yüzde ile çarpılarak hesaplanacaktır.

 Yüksek Lisans Mülakatları Nasıl Geçer?

Mülakatlarda genellikle kendinizi tanıtmanız istense de inşaat hakkında her türlü soruya hazırlıklı olmalısınız. Sonrasında hangi ana bilim dalında lisans yapmak istiyorsunuz sorusuna tercihleriniz doğrultusunda belirlediğiniz alanı açıklamalısınız. Mülakatın kalan kısmında belirttiğiniz ana bilim dalı ile ilgili sorulara yetkin ve etkili cevaplar verebilmek için istediğiniz, ilgi ve yeteneklerinize hitap eden bir ana bilim dalı seçmeye dikkat etmelisiniz. Çünkü hocalarınıza kendinizi geliştirmek, bir şeyler öğrenmek için bu yola başvurduğunuzu hissettirmeniz gerekecektir.

Bunlara ek olarak seçtiğiniz ana bilim dalı yanında İş Güvenliği Yüksek Lisans programını da bitirerek B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavına girme hakkı kazanırsınız. Tezsiz bitirmeniz halinde ise iş güvenliği uzmanı olmanız için uzmanlık sınavlarına girmeniz gerekecektir. Aksi takdirde tezsiz yüksek lisanstan dolayı sertifikanızı alamayabilirsiniz.

Tercih Edebileceğiniz Ana Bilim Dalları

  •  Yapı Malzemeleri
  •  Yapı
  •  Yapı İşletmesi
  •  Mekanik
  •  Hidrolik
  •  Geoteknik
  •  Ulaştırma