İnternet Gerçekten Bilgi Kirliliği Midir?

İnternet Gerçekten Bilgi Kirliliği Midir?

Teknolojinin ilerlemesi insan hayatına önemli katkılarda bulunmuş ve önemli ölçüde fayda sağlamıştır. Geçmişten günümüze bakacak olursak elektriğin bulunuşu, ampulün icadı, telefon, bilgisayar derken son zamanların insan hayatına kattığı en büyük yeniliklerin başında şüphesiz internet gelmektedir.

Teknolojinin ulaştığı boyut ve internetin sağladığı kolaylıklar insanlara çok cazip geldiğindendir ki artık neredeyse her hanede, gittiğimiz çoğu yerde internete erişmek oldukça basit bir hal almıştır. Bu nedenle insanlar internette çok büyük bir bilgi havuz oluşturmaya başlamışlar ve bu havuzu gün geçtikçe genişletmişlerdir.İnternet Gerçekten Bilgi Kirliliği Midir?

İnternet Gerçekten Bilgi Kirliliği Midir?

Peki, internet gerçekten bilgi kirliliği midir? Aslında doğru kullanıldığında internet insanlar için çok faydalı bir icattır. Fakat kötüye kullanıldığında, kötü niyetli veya bilinçsiz kişiler tarafından gelişigüzel bilgiler paylaşıldığında bu durum, ister istemez bu büyük havuzda bir nebze de olsa kirliliğe neden olmaktadır. Teyide muhtaç, kulaktan dolma bilgilerin gerçekliğinden şüphe edilmez kaynaklar tarafından doğrulanmadan paylaşılması sonucunda internette yalan veya yanlış bilgiler sıklıkla dolaşma fırsatı bulmaktadır.

Günümüzde ise internete erişimin herkes tarafından saniyeler içerisinde sağlanabilmesi sebebiyle bu tarz bilgiler doğrulanmadan çoktan diğer insanlar tarafından görülmüş hatta sosyal medya aracılığı ile anında başkalarına aktarılmış olur. Bu zincirin oluşması, insanların bu hıza alışmış olmasından, bilginin doğruluğunu teyit etmenin vakit kaybı olduğunu düşünmesinden ve bir an önce başkalarıyla paylaşmak istemesinden kaynaklanabilir.

Ayrıca insanlar kendi çıkarları doğrultusunda yanlış bilgilerin insanlar tarafından benimsenmesi için gayret sarf edebilir, yalan haberlerin insanlara ulaşması için interneti aracı olarak kullanabilirler. İşte bu gibi durumlar internette İnternet Gerçekten Bilgi Kirliliği Midir?bilgi kirliliğine sebep olmakta ve kişiler tarafından araştırılan bilgilerin her zaman doğru olarak öğrenilememesine sebebiyet vermektedir. Fakat tüm bunlara rağmen herkes tarafından güvenilen, doğruluğu belgelerle kanıtlanmış, arkasında tereddüt bırakmayan bilgilerin de internette mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Biraz detaylı araştırma sayesinde güvenilir kaynaklara ulaşabilir ve edindiğimiz bilgilerin ne kadar doğru olduğunu sorgulayabiliriz. İnsanların bu araştırmaları sayesinde doğrusuna ulaşılan kirli bilgiler zamanla internet ortamında yer bulamamaya, insanların karşısına daha az çıkmaya ve onları daha az yanıltmaya başlayacaktır.