Kıymık Batması Ve Tedavisi

Ahşap mobilya veya malzemeler hayatın son derece içinde yer alır. İşte, evde, tatilde birçok yerde ahşap ürünlerle temas halindesiniz. Bu sebeple kıymık batması ve tedavisi hakkında bilgi sahibi olmamak kaçınılmaz. Ancak bilgi sahibi olmadan müdahale etmeye çalışmak tatsız sorunlara neden olmaktadır. Bu yazının amacı bu gibi durumlarda bilinçli hareket edilmesini sağlayarak enfeksiyon oluşumu gibi sorunların önüne geçmektir.

 Tedavi Seçenekleri

Çok küçük olmaması ve derine gömülmemiş olması koşuluyla hemen her kıymık batması kendi kendine tedavi yöntemi kullanılarak iyileştirilebilir. En önemli sorun enfeksiyon kapılmasıdır. Enfeksiyonun önüne geçmenin yolu bölgeyi olabildiğince temiz tutmaktır. Eğer kıymık çok büyükse veya deriye iyice girmiş ise kendiniz çıkarmak yerine hastaneye başvurun. Büyük kıymıkların bilinçsizce çıkarılması kanamaya yol açabilir.

Kıymık küçük ise çıkarmak için steril hale getirilmiş cımbız ya da iğne kullanılabilir. Ellerinizi yıkadıktan sonra suda kaynattığınız iğne veya cımbızı varsa alkole batırın, eğer yoksa ateşte kızdırın ve soğuduktan sonra kıymığı çıkarmayı deneyin. Cımbıza gelmiyorsa, iğne ile ucunu kaldırmayı deneyebilirsiniz.

 Kıymığı Çıkardıktan Sonra Yapılması Gerekenler:

Kıymığı çıkardıktan sonra bölgeyi sıcak su ve sabunla yıkayın. Eğer varsa antibiyotikli bir krem sürün ve yara bandı ile kapatın. Birkaç gün kızarma, şişme ve ateş gibi enfeksiyon belirtileri ile karşılaşıp karşılaşmadığınızı gözlemleyin. Bu 3-4 gün içerisinde her gün muhakkak ılık su ve sabunla bölgeyi yıkayıp, krem sürmeyi ihmal etmeyin. İyileşme bir hafta içerisinde gerçekleşmezse uzman bir doktora danışın.

 Öneri!

Tahta zeminlerde çıplak ayakla yürümemeye özen gösterin ve özellikle çevrenizdeki çocukları da bu konuda uyarın. Tahta zeminleri yolmayın ve eğer üzerinde cam ya da porselen bir ürün kırılırsa elle toplamak yerine elektrik süpürgesi kullanın.