Kolay Kandil Simidi

Kolay Kandil Simidi

            Kolay kandil simidimize başlamadan önce malzeme listemize bir göz atalım. 1 paket margarin (özellikle yumuşak olacak) 1 çay bardağı sıvıyağ 1 yemek kaşığı limon suyu 1 çay bardağı taze yoğurt 1 adet yumurta sarısı 1 tatlı kaşığı tuz 1 tatlı kaşığı şeke Kolay Kandil Simidir 1 paket kabartma tozu ve kabımızın alacabileği kadar da un gerekir.

Üzeri için ise 1 adet yumurta sarısı bir miktar susam veya çörek otu kullanılanılır. Kandil simidimizi yapmaya başlayalım. Öncelikle yumuşak olmasını istediğimiz margarinimizi derin olan kabımıza alıyoruz. Daha sonra yumurta sarısını kabımıza koyup biraz karıştırıyoruz. Karıştırma işleminden sonra sıvıyağ ve yoğurt ilave edip yavaş yavaş yoğurmaya başlıyoruz.

Karışımımıza bir çorba kaşığı sirke ilave edip tuz ile şekeri de kabımıza ekleyip yoğurmaya devam ediyoruz. Daha sonra önceden elediğimiz unu yavaş yavaş kabımıza ekleyerek ardından kabartma tozunu eleyerek ilave edip tekrar yoğurmaya devam ediyoruz. Hamurumuzun kıvama gelmesi için bir müddet yoğuruyoruz hamurumuzun kulak memesi kıvamında olmasına dikkat ediyoruz.

Hamurumuz kıvama geldikten sonra evimizde tepsi veya borcamdan hangisi var ise onu kullanıyoruz. Tepsimizi ister margarin ile ister hazır olarak satılan yağlı kâğıtlar ile tepsimizin altı yapışmaması için bu yöntemleri kullanabiliriz. Hamurumuz kısa bir süre dinlendikten sonra hazırlamış olduğumuz tepsimize koymaya başlayabiliriz. Hazırlamış olduğumuz hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar kopararak tezgah üzerinde avuç içimiz ile Kolay Kandil Simidihamurumuza çubuk şekli vererek iki ucunu birleştirmemiz gerekir ve ek olan yeri parmağımızla yuvarlayalım ve böylelikle hamurumuza simit şekli verelim.

Bu şekilde hamurumuz bitene kadar devam edelim. Daha sonra hazırlamış olduğumuz yumurta sarısını bir fırça yardımı ile kandil simitlerimizin üzerine sürelim. Susam veya çörek otunu simitlerimizin üzerine yeteri kadar serpiştirelim. Son olarak önceden 180 derecede ısıtmış olduğumuz fırınımıza tepsimizi koyup 25 dakika bekledikten sonra simidimiz hazır hale gelir ve kısa bir dinlenmeden sonra servis etmeye hazır hale gelir.