Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?

Portakal Reçeli Nasıl Yapılır ?

Malzemeler

– 1 kg portakal

– 1 kg şekerPortakal Reçeli Nasıl Yapılır?

– 1 tutam limon tuzu veya 1 adet limonun suyu

– 3 su bardağı su

– 1 çay kaşığı tereyağı

– Arzuya göre tarçın ve karanfil

 PORTAKAL REÇELİNİN YAPILIŞI:

Öncelikle portakallar ılık suda güzelce yıkanır. Ardından bir rende yardımıyla portakallar alacalı olacak şekilde yani kabuk kısımları az da olsa kalacak şekilde rendelenir. Yalnız kabuğun altında kalan beyaz kısım tam olarak görülmemeli aksi halde portakallar piştiği zaman eriyecek ve marmelat görünümü alacaktır. Kabukları rendelenen Portakal Reçeli Nasıl Yapılır?portakallar bir tencere içerisine alınır ve üzerini örtecek kadar su ile doldurulur. Portakalların acılığını gidermek için kabuklar çatlayana kadar orta ateşte iyice haşlanır. Daha sonra biraz soğuyana kadar beklenir. Soğuyunca her bir portakal istenilen büyüklük ve şekillerde doğranır.

Ayrı bir tencerede 3 su bardağı su ile 1 kilogram şeker orta ateşte karıştırılır. Şeker eridikten sonra tencereye doğranmış portakallar ilave edilir. Kaynamaya başladıktan sonra içerisine tereyağı da eklenir. Tereyağı hem köpük oluşumunu engelleyecek hem de parlak bir görünüm olmasını sağlayacaktır. Kaynamaya başlayan reçel ara sıra karıştırılarak portakalların tencerenin dibine yapışması engellenir.

Reçelin kıvamı koyulaşmaya başlayınca kısık ateşte kaynatmaya devam edilir. Son olarak içerisine limon tuzu da eklenerek yaklaşık 10 dakika daha kısık ateşte kaynatılır. İsteyen limon tuzu yerine 1 adet limonun suyunu ekleyebilir. Reçel ocaktan alındıktan sonra biraz soğutulup kavanozlara doldurulur. Kapakları sıkıca kapatılarak saklanır.

Ayrıca damak zevkine göre farklı bir aroma isteyenler, reçeli kaynatırken içerisine 2 adet çubuk tarçın ve 4-5 adet karanfil koyabilir. Bu şekilde hem daha lezzetli hem de kış sabahları içinizi ısıtacak, enerji verecek bir reçel elde etmiş olacaksınız.