Ribon Nedir? Ne İşe Yarar?

Barkod yazıcılarda termal transfer yöntemi ile barkod etiketler üzerine baskı alınması işleminde sarf malzemeye ihtiyaç duyulur. Bu sarf malzemeye ise ribon adı verilir. Termal transfer yöntemi ile baskı alma işlemi için ribon olmazsa olmaz bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkar. Barkod etiketler ise özellikle günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Ürün hakkında bilgi edinilmesi bakımından hem üreticiye hem de tüketiciye büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Barkod etiketler üzerine termal transfer yöntemiyle baskı alımlarında ise ribon çok büyük bir gereksinimdir. Ribon sayesinde etiket üzerine baskı alım işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Ribon olmadan termal transfer yöntemi ile etiket üzerine baskı alım işleminin gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır.

Ribon, barkod yazıcı vasıtası ile barkod etiketlerin üzerine baskı alım işleminin gerçekleştirilmesini sağlayan ve bu baskı alma sürecinin termal transfer yöntemi vasıtasıyla gerçekleştirilmesinde rol alan bir sarf malzeme olma özelliğine sahiptir. Mürekkep koruyucu tabaka arasında ortada film tabakası varlığı söz konusudur.

Ribon Kullanılarak Baskı alma Yöntemi Nasıl Gerçekleşir?

Ribon kullanımı ile baskı alma yönteminde; Barkod – etiket- yazıcıda bulunmakta olan kafa, katı bir halde bulunur durumda olan mürekkebi ıslatıp sıvılaştırır ve böylece etiketin yüzeyine istenilen baskı işlemini gerçekleştirir. Barkod etiketin özelliğine göre farklı özelliğe sahip olan ribon kullanımı gerçekleştirilir. En çok kullanılan ribon türleri ise resin ribon ve wax ribon  türleridir.

Resin Ribon Nedir Ve Hangi Etiketlerde Kullanılır?

Wax ribona göre daha pahalı olan Resin Ribon daha çok plastik ve sentetik bazlı olan etiketler üzerine baskı almak için uygundur. Ayrıca en dayanıklı ribon çeşidi olma özelliğine de sahiptir. Resin Ribon daha çok aşınmaya, yüksek ısıya ve kimyasallara maruz kalacak olan etiketler üzerine baskı alımlarında tercih edilmektedir. Resin ribon tekstil baskılarında en zorlu yıkamalara dayanıklılık gösteren bir yapıya sahiptir.

Resin ribon sarf malzemesi kullanılarak polipropilen, polyester, polimid ve polietilen etiketler üzerine baskı yapılması mümkün olmaktadır. Resin ribon’un karışımında bazı kimyasallar, karbon, balmumu ve reçine bulunur.  Resin ribon ile Japon Akmaz, Whitemat, PP etiket ve Glosswhite etiket türleri üzerine problemsiz net baskı alınması mümkün olmaktadır.

Wax Ribon Nedir Ve Hangi Etiketlerde Kullanılır?

Barkod yazıcılarda termal transferi işlemi ile baskı alınmasını sağlayan son derece ekonomik bir ribon türüdür. Wax ribon kağıt bazlı olan barkod etiketler üzerine baskı işlemi uygulanırken kullanılır. Uygun fiyatlı olmaları bakımından baskı maliyetlerini düşürürler. Wx ribon ile plastik bazlı etiketler dışındaki bütün etiketlerin %90’na baskı alımı mümkün olmaktadır.

Wax ribon kullanımı genel amaçlı etiketlemelerde, tekstil ürünü etiketlemelerde, raf kutu etiketlemelerde kullanılmak için idealdir. Çok çabuk erime özelliğine sahip olduğu için düşük ısıda kolaylıkla baskı alınmasını mümkün kılar.  Kırılgan, Wellum, Kuşe ve Floresan gibi kağıt bazlı etiketlere baskı alımlarında Wax Ribon kullanılabilmektedir.