Sirklerde Hayvanları Kullanmak Doğru Mudur?

Sirklerde Hayvanları Kullanmak Doğru Mudur?

Sirkler, belli bir ücret karşılığı değişik akrobatik gösteriler yapılan genelde büyük çadırların içinde gerçekleştirilen gösterilerdir.

Sirklerde hayvanları kullanmak doğru mudur?

Taklalar atan bir kaplan, topun üzerinde onca ağırlığına rağmen düz bir çizgi üzerinde yürür gibi yürüyen bir aslan, halkanın içinden geçen bir fil, oynayan bir ayı görmek son derece ilginçtir. Fakat yabani bir hayvana bu numaraları yapmasını öğretmenin nasıl bir süreç olduğu pek çok kişi tarafından bilinmemektedir.

Birçok insan eğlence dünyasının bu alanının zararsız olduğunu düşünür. Fakat sirklerde eğlence amaçlı kullanılan hayvanların doğası düşünüldüğünde yaptıkları eğlenceli numaralar doğalarına tamamen aykırıdır. Bu hayvanların hepsi bu tarz hareketleri yapabilmek için eğitimlerden geçmektedirler. Çünkü bu tarz hareketler vahşi bir hayvanın doğasında yoktur. Bu hayvanların eğitimlerinde çivili sopa, kırbaç, elektroşok, kanca gibi işkence aletlerinin kullanıldığı görülmektedir. Bu aletlerin kSirklerde Hayvanları Kullanmak Doğru Mudur?ullanılması nedeniyle vücutlarında oluşan hasarlar ise birtakım makyajlarla giderilmeye çalışılır. Birçok hayvan gösterilerden önce aç bırakılmaktadır. Böylece ödül olarak kendilerine verilecek mama için öğretilen hareketleri yapmaları sağlanmaktadır. Bu hayvanlar sirklerde kullanılmak için doğal ortamlarından uzakta yaşamak zorunda bırakılırlar. Neredeyse ömürlerinin tamamı bir kafesin içinde geçmektedir.

Sirklerde kullanılan bazı hayvanların yaşadıkları psikolojik sorunlar yüzünden bakıcılarına saldırdıkları, oyun esnasında seyircilerin aralarına daldıkları sıkça görülmektedir. Bu tarz vakalar arasında basına yansıyanlar da olmuştur. Bu hikayelerden biri de fil Tyke ile ilgilidir. 1994 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir sirkteki Tyke isminde bir fil, cinnet getirerek önce eğitimcisini öldürmüş, daha sonra seyircilerin arasında dalarak kaçmaya çalışmıştır. Fakat kaçarken polis tarafından silahlarla vurularak öldürülmüştür.

Sirklerde hayvan kullanılması nedeniyle uygulanan yaptırımlar var mıdır?

Birçok ülkede hayvanlı sirkler konusunda yasaklamalar yapılmaya başlamıştır. Türkiye’de bu konuda herhangi bir yaptırım yoktur.