Spor Arabada Hangi Tür Motorlar Kullanılır?

Günümüzde çok büyük bir öneme sahip olan ve bu önemini gün geçtikçe arttıran bir sektör var. Ne mi? Motorlu araç sporları ve tabi ki bu sporların en önemli başrolleri Spor arabalar ve devasa güçteki süper güçlü motorları.

Efsane 1886 yılında alman mucit Carl Benz’in 3 tekerlekli bir araca beygir gücü 1 bile olmayan tek silindirli bir motor takmasıyla başlamıştır. Yaklaşık 20 sene sonra 1908 yılında Henry Ford Model T’ i tanıtarak arabaları dünyamıza soktu. Henry Ford’un icat ettiği makine sadece 22 beygir gücüyle otomobil dünyasında yeni bir çığır açtı.47 yıl sonra 300 beygir gücüne sahip ilk arabanın üretimi gerçekleştirildi. Ama günümüzdeki arabaların sahip olduğu bunun 3 katından bile daha güçlü beygir güçlerine sahip araçların oraya çıkması için yarım asır daha geçmesi gerekmiştir. Şu anda ise tam 1500 beygir gücünde saatte 441 km hıza ulaşan araçlar mevcuttur.

 Peki, En Merak Edilen Konuya Gelelim

Bu devasa süper güçlü spor arabada hangi tür motorlar kullanılır?

Son zamanlarda spor arabalarda daha çok Hacim\Güç oranı sağlayan atmosferik V tipi motorlar kullanılmaya başlandı. V tipi motor olmasının sebebi ise Daha güçlü motorların daha portatif ve yer tutmayan bir şekilde tasarlanmasından geliyor. Süper güç motorların elbette ki olmazsa olmazı motorları güçlendiren turbo ve diğer motor güçlendirici eklentilerdir.

Mesela bir örnek verirsek Chevrolet Corvette Z06’nin motoru 6.2lt motor hacme, 8 silindirli bir V tipi motora, bloktan tek egzantrik motor tipine, Supercharger (Kompresör) beslemesine, 103.25mm silindir çapına, 650hp motor gücüne ve 881nm torka sahip benzinli bir motordur. Bir Chevrolet Corvette Z06 0 dan 100 km hıza 3 saniyede çıkıp saatte 320 km hız yapabilir.